Badania strukturalne i funkcjonalne roli ludzkiej PNPazy w mitochondrialnym metabolizmie RNA
Kierownik projektu: Katarzyna Bandyra
Ludzka fosforylaza polinukleotydowa (hPNPaza) jest wysoce konserwowaną egzorybonukleazą rezydującą głównie w przestrzeni międzybłonowej mitochondriów, gdzie jej funkcja jest nadal niewyjaśniona. W bakteriach, gdzie enzym ten jest najlepiej poznany, PNPaza może zostać przeprogramowana przez białko opiekuńcze RNA Hfq i mały regulatorowy RNA (sRNA), co skutkuje przełączeniem aktywności z trybu degradacyjnego w ochronny. Ponieważ enzym ludzki i bakteryjny są homologami, to możliwe jest, że hPNPaza również może mieć dwa tryby działania, oraz że ta druga aktywność może odgrywać istotną rolę w ludzkiej mitochondrialnej przestrzeni międzybłonowej, gdzie hPNPaza może uczestniczyć w różnych procesach regulacyjnych pośredniczonych przez RNA. Nasze badania mają na celu zrozumienie roli hPNPazy w przestrzeni międzybłonowej mitochondriów. Scharakteryzujemy hPNPazę i jej zdolność do wiązania substratów w trybie degradacyjnym i ochronnym, a także zidentyfikujemy potencjalne kompleksy, które hPNPaza tworzy z innymi białkami w mitochondriach. Aby osiągnąć te cele zbadamy zależność struktury i funkcji hPNPazy za pomocą kriomikroskopii elektronowej.
Głównym celem projektu POLS jest identyfikacja partnerów białkowych i RNA PNPazy w ludzkich mitochondriach. Badania mają na celu pogłębienie naszej wiedzy na temat roli tego enzymu w metabolizmie mitochondrialnego RNA oraz jego szerszego znaczenia dla optymalnego funkcjonowania ludzkich komórek.
źródło finansowania:
Narodowe Centrum Nauki & EEA i Fundusze Norweskie - POLS
Badania strukturalne i funkcjonalne roli ludzkiej PNPazy w mitochondrialnym metabolizmie RNA
- PLN 878 220 (EUR 200 000)
- Wrzesień 2021 - Sierpień 2023
- #2020/37/K/NZ1/02312
- Kierownik projektu: Katarzyna Bandyra
Badania naukowe zostały sfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 2020/37/K/NZ1/02312
Link do angielskojęzycznej strony projektu: (EN)
Wydarzenia i wiadomości odnośnie projektu są publikowane w zakładce “NEWS":
2024-07-17 Publikacja nowego preprintu pokazującego współpracę PNPazy z białkiem FASTK
2024-04-30 Projekt POLS dobiegł końca.
Niestety, z powodu licznych awarii sprzętu i nieprzewidzianych trudności eksperymentalnych, nie udało się zrealizować wszystkich badań niezbędnych do pełnego zrozumienia roli i interaktomu PNPazy w komórkach ludzkich. Pomimo tych przeszkód, Kasia poczyniła postępy w badaniach roli PNPazy w metabolizmie transkryptów mitochondrialnych zależnym od białka FASTK. Nie poddaje się jednak i pozostaje zdeterminowana, by odkryć ogólną funkcję tego enzymu w biologii mitochondrialnego RNA.
2024-03-19 XXVIII Sesja sprawozdawcza z działalności naukowej na Wydziale Chemii UW
Dr Katarzyna Bandyra zaprezentowała wyniki swojej działalności i prowadzonych badań w 2023 w postaci posteru.
2024-02 Badania Kasi opublikowane na stronie NCN
https://www.ncn.gov.pl/przyklady-projektow/bandyra
2023-05-22 Kasia przedstawia swój projekt i plany na dorocznym spotkaniu EMBO YIP w Mediolanie, Włochy
https://x.com/EMBO_YIP/status/16635416731447500832023-03-31 Kasia opowiada o swoich badaniach w Jena RNA Club
https://www.leibniz-hki.de/en/jena-rna-club.html2023-03-06 Wizyta licealistów z nauczycielem dr Tomaszem Deptułą - Katarzyna opowiedziała o swoich badaniach.
2023-09-28 Katarzyna wygłasza wykład na konferencji Polish RNA Biology Meeting
Prezentacja ustna "Polynucleotide phosphorylase - an exoribonuclease and an RNA chaperone in one", MIBMiK, Warszawa, Polska - zdjęcie tutaj
2023-09-19-20 27 Festiwal Nauki w Warszawie
"Krystalizacja białka" - K. Bandyra, M. Klimecka, M. Izert, D. Dawidziak, M. Kanavalli, M. Krupska, 19, 20 IX godz. 15:30. Praktyczne zajęcia z krystalizacji białka, metody używanej w celu otrzymania modeli 3D białek - warsztaty (x2)
"Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka" - K. Bandyra, M. Klimecka, M. Izert, D. Dawidziak, M. Kanavalli, M. Krupska, 19, 20 IX godz. 18. Przyjdź i zobacz jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze i jak wygląda praca biologa strukturalnego - wycieczka (x3)
2023-05-11 Badania Katarzyny w centrum uwagi
Dr Katarzyna Bandyra otrzymała nagrodę w postaci stypendium habilitacyjnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki 2022 od L’Oréal Polska. Ten film Facebook przybliża jej ekscytujące badania. Więcej o Katarzynie i jej badaniach można przeczytać w najnowszym numerze magazynu Zwierciadło (dedykowany wywiad) i Forum Akademickie.
Wywiadu z Katarzyną w audycji radiowej programu "Człowiek 2.0" TOK.FM można odsłuchać w odcinku p.t. "Czego jeszcze nie wiemy o białkach?".
2023-03-01-31 XXVII Sesja sprawozdawcza z działalności naukowej na Wydziale Chemii UW
Dr Katarzyna Bandyra zaprezentowała wyniki swojej działalności i prowadzonych badań w 2022 w postaci posteru.
2023-01-09 Wizyta uczniów z Liceum Sobieskiego w Lublinie - Katarzyna opowiedziała o swoich badaniach.
2022-11-30 Katarzyna otrzymuje stypendium L'Oréal-UNESCO
Katarzyna Bandyra otrzymała stypendium L’Oréal-UNESCO For Women in Science w 22 edycji programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki , przyznawanej przez L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie w partnerstwie z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Polską Akademią Nauk oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki. Nazwiska sześciu laureatek tegorocznego konkursu ogłoszono trzydziestego listopada na gali podczas konferencji naukowej „The last word belongs to microbes – Celebrating the 200th anniversary of the birth of Louis Pasteur” w Centrum Nauki Kopernik.
Projekt habilitacyjny Kasi ma na celu zrozumienie roli ludzkiego enzymu, PNPazy, w metabolizmie mitochondrialnego RNA. Jej badania mogą zidentyfikować ścieżki importowania RNA do wnętrza mitochondriów, co mogłoby umożliwić terapie chorób mitochondrialnych oparte o RNA.
Obejrzyj film i przeczytaj więcej na stronie programu i w mediach: UW| FA| FB| WCh| PAP
2022-09-20 26. Festiwal Nauki w Warszawie
Podczas 26 Festiwalu Nauki w Warszawie, w dniach 19-20 września 2022, ponownie przygotowaliśmy warsztaty i wycieczki po laboratorium dla zainteresowanych dzieci, młodzieży i ogółu społeczeństwa. Katarzyna, Maria Klimecka, Matylda, Daria i Madhuri przygotowały porywający program:
- Podczas wycieczek po laboratorium (x2), Kasia i Majka pokazały jak zorganizowane jest nasze laboratorium i opowiedziały o współczesnej biologii molekularnej
- Podczas warsztatów (x2), Matylda i Daria przybliżyły uczestnikom krystalizację białek.
Prawie 50 osób przyszło do naszego laboratorium zobaczyć, jak pracujemy!
Na zdjęciach: Nasze wycieczki po laboratorium i warsztaty z krystalizacji białek podczas Festiwalu Nauki
2022-06-16 Kasia wygłasza wykład na Sympozjum ISMB w Londynie.
https://www.ismb.lon.ac.uk/wp-content/uploads/2024...2022-03-28 Ostatni sprzęt dotarł – Kasia jest gotowa rozpocząć swoje badania nad rolą PNPazy w komórkach ludzkich!
Aby umożliwić identyfikację kompleksów PNPazy w komórkach ludzkich, Kasia będzie hodować komórki w zawiesinie i użyje homogenizatora wysokociśnieniowego do rozbicia mitochondriów. Trzymamy kciuki, żeby wszystko się udało!
2021-12-07 Katarzyna Bandyra opowiada o swoich badaniach na inauguracyjnej sesji 2021/2022 Warsaw RNA Club
2021-10-25 Katarzyna Bandyra wygrywa nagrodę za najlepszy poster na konferencji EMBO Young Scientists Forum 2021! Gratulacje!
2021-09-01 Dr Katarzyna Bandyra dołącza do grupy
Dr Katarzyna Bandyra dołączyła do naszego Wydziału jako adiunkt, a do naszego zespołu jako lider grantu POLS z Narodowego Centrum Nauki, EEA i Funduszy Norweskich oraz Horizon2020 MSCA Widening Fellowship.
Kasia wnosi cenne doświadczenie w badaniach kompleksów białek i RNA z użyciem kriomikroskopii elektronowej.
Serdecznie witamy Kasię!
2020-12-06 NCN POLS grant dla Katarzyny Bandyra
Dr Katarzyna Bandyra z Uniwersytetu Cambridge otrzymała 2-letni grant POLS na dołączenie do naszego laboratorium. POLS jest częścią Programu Badań Podstawowych prowadzonego przez Narodowe Centrum Nauki w Polsce w ramach Funduszy Norweskich i EEA oraz we współpracy z Norweską Radą ds. Badań Naukowych. Wyniki konkursu pokazują, że POLS zachęcił do przeprowadzki do Polski uznanych na arenie międzynarodowej młodych i doświadczonych naukowców. Przyznano 8 takich grantów w panelu nauki o życiu (NZ).
Nagroda w wysokości 200 000 euro wesprze Katarzynę (Kasię) w badaniach strukturalnych i funkcjonalnych ludzkiej PNPazy w przestrzeni międzybłonowej mitochondriów. Kasia podzieli się z nami również swoją cenną wiedzą z zakresu kriomikroskopii elektronowej.
Gratulacje dla Kasi, cieszymy się, że jesteś na pokładzie! Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie projektu POLS w naszym laboratorium.
Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu POLS.